Bezpieczeństwo i komfort naszych Pracowników są dla nas priorytetem. Wiemy, że macie wiele pytań i wątpliwości związanych z rozprzestrzenianiem się wirusa COVID-19. W trosce o rzetelną informację zamieszczamy odpowiedzi na pytania, które padały w ostatnich dniach najczęściej, ze strony naszych Pracowników, przebywających w Polsce.
1. CO W PRAKTYCE OZNACZA OGRANICZENIE RUCHU MIĘDZYNARODOWEGO?
Wstrzymane zostaną międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe. Polacy powracający do kraju oraz cudzoziemcy, których nie obowiązuje zakaz wjazdu do kraju, będą objęci 14-dniową domową kwarantanną.
2. KOGO NIE OBOWIĄZUJE ZAKAZ WJAZDU NA TEREN POLSKI?
-
Obywateli RP;
-
Cudzoziemców, którzy są małżonkami, dziećmi obywateli RP lub pozostają pod stałą opieką obywateli RP;
-
Osób, które posiadają Kartę Polaka;
-
Dyplomatów;
-
Osób posiadających prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę;
-
W szczególnie uzasadnionych przypadkach nieuwzględnionych powyżej komendant placówki Straży Granicznej - po uzyskaniu zgody Komendanta Głównego Straży Granicznej - może zezwolić cudzoziemcowi na wjazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w trybie określonym w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2020 r. poz. 35);
-
Cudzoziemców, którzy prowadzą środek transportu służący do przewozu towarów.
3. CZY MOŻNA WYJECHAĆ Z POLSKI?
Tak. Polskę będzie można opuścić transportem kołowym na przejściach granicznych. Ograniczenia dotyczą wjeżdżania do kraju.
4. WRÓCIŁEM DO POLSKI – NA CZYM POLEGA 14-DNIOWA OBOWIĄZKOWA KWARANTANNA? KWARANTANNA TRWA DWA TYGODNIE. W TYM CZASIE:
-
W żadnym wypadku nie wychodź z domu;
-
Spacery z psem, wyjście do sklepu czy do lekarza są zakazane. W zakupach czy wyprowadzeniu psa poproś o pomoc sąsiada lub kogoś bliskiego;
-
Jeżeli masz bliski kontakt z innymi osobami w domu – one również muszą zostać poddane kwarantannie;
-
Jeśli masz objawy choroby, koniecznie zgłoś to telefonicznie.
5. KOGO Z PRZYJEŻDZAJĄCYCH DO KRAJU NIE OBOWIĄZUJE KWARANTANNA?
-
Osób z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim i które przekraczają granicę regularnie;
-
Cudzoziemców, którzy mieszkają w kraju sąsiednim, ale pracują w Polsce i przekraczają granicę regularnie;
-
Zawodowych kierowców transportu towarowego i osobowego wykonujących swoje obowiązki.
6. JAK WYGLĄDA SYTUACJA OSÓB, KTÓRE PRZEBYWAJĄ W KWARANTANNIE? CZY SĄ JAKIEŚ KARY ZA NIEPRZESTRZEGANIE PROCEDUR?
-
Policja w ramach patroli odwiedza osoby, które zostały objęte kwarantanną. Sprawdzają, czy pozostają one w miejscu swojego zamieszkania. Nieuzasadnione przypadki złamania kwarantanny są karane, włącznie z nakładaniem wysokich kar finansowych.
-
Nie powinniśmy narażać zdrowia innych, nie narażajmy zdrowia naszych rodziców, dziadków oraz osób starszych.
-
Osoby, które łamią nakaz kwarantanny zagrażają przede wszystkim innym.
-
PRZEPISY PRZEWIDUJĄ MOŻLIWOŚĆ NAŁOŻENIA KARY FINANSOWEJ DO 5 TYS. ZŁ NA OSOBY, KTÓRE KWARANTANNY NIE PRZESTRZEGAJĄ.
-
Decyzja co do konkretnej wysokości kary jest zawsze indywidualna.
7. CZY BANKI BĘDĄ OTWARTE?
W związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa część banków wprowadziło zmiany w swojej działalności. Większość placówek jest zamknięta do odwołania. Pozostałe mają zmienione godziny funkcjonowania. Przedstawiciele banku zachęcają do skorzystania z wyszukiwarki placówek i sprawdzenia, czy dany oddział jest otwarty oraz w jakich godzinach. Dodatkowo banki zachęcają do korzystania z wypłato/wpłatomatów oraz dokonywania płatności przy użyciu karty bankomatowej.
8. CZY SKLEPY SPOŻYWCZE BĘDĄ OTWARTE?
Rząd zdecydował o ograniczeniu funkcjonowania centrów i galerii handlowych. Sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie będą czynne. Należy jednak śledzić komunikaty wydawane bezpośrednio przez konkretne sklepy. Przykładowo, Biedronka skróciła godziny pracy sklepów w całym kraju – placówki będą otwarte dla klientów od godz. 8:00 do 20:00. Zmiany będą wdrażane indywidualnie w każdej placówce. Jeżeli musicie zrobić zakupy, zachęcamy do zrobienia ich w małym sklepie, a nie w hipermarkecie.
9. CZY WIRUS MOŻE PRZENOSIĆ SIĘ ZA POMOCĄ ŻYWNOŚCI?
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował w dniu 9.03.2020 stanowisko, iż zgodnie z aktualną wiedzą nie ma dowodów na to, że żywność może być źródłem lub pośrednim ogniwem transmisji wirusa SARS COV-2.