20 Maj 2020 | Dla pracowników
W dobie rozwoju sieci internetowej i zwiększonej możliwości zaopatrywania się w towary z najodleglejszych zakątków naszego świata, zwiększone zapotrzebowanie na magazynierów wydaje się zupełnie zrozumiałe. Zawód magazyniera obecnie jest jedną z bardzo pożądanych profesji na rynku pracy. Mimo że początkowo nie przynosi wysokich dochodów, wraz ze zdobywaniem doświadczenia i kolejnych kwalifikacji umożliwia całkiem godziwe zarobki.
Podstawowe obowiązku na tym stanowisku to przyjmowanie i wydawanie towarów oraz dbałość o właściwą organizację przestrzeni magazynowej. Przyjmowanie wiąże z się wyładowywaniem dostaw, sprawdzeniem zgodności towaru dostarczonego z odpowiednią dokumentacją, oznaczaniem kartonów oraz ich rozkładaniem. Wydawanie natomiast z przygotowaniem zamówień dla klientów, sprawdzaniem, czy ilość i jakość towarów dla danego zamówienia jest zgodna z fakturą oraz spakowaniem i oznaczeniem przesyłek.
Praca w samym magazynie to nie tylko rozkładanie dostaw, ale również sprawdzanie stanów magazynowych, inwentaryzacja. Do obowiązków osoby zatrudnionej na tym stanowisku należy też dbałość o porządek, przestrzeganie przepisów BHP, współpraca z innymi magazynierami oraz działami przedsiębiorstwa, ale także dostawcami towaru.
Z jednej strony jest to praca fizyczna, ale z drugiej wymaga pewnych umiejętności z zakresu logistyki oraz umiejętności dobrej organizacji własnej pracy. Magazynier powinien wykazywać się dobrą pamięcią, podzielnością uwagi, łatwością wykonywania kilku czynności jednocześnie. Rozwijane i uzupełniane o przydatne uprawnienia dają możliwości rozwoju w firmie i lepszego wynagrodzenia.
Należy pamiętać, że to, jak wygląda praca na magazynie, może być uwarunkowane profilem działalności konkretnego przedsiębiorstwa. W zależności od charakteru firmy, pracodawcy mogą określić szerszy lub węższy zakres obowiązków.
Na tym stanowisku pracy bardzo istotnymi czynnikami są dobra kondycja i stan zdrowia, a także odpowiednia siła. Należy bowiem pamiętać, że zawód magazyniera nierozerwalnie łączy się z pracą fizyczną. Nie bez przyczyny magazynierami są głównie mężczyźni.
Cechy, które powinny wyróżniać kandydata na stanowisko magazyniera to umiejętność pracy w grupie, komunikatywność, dobra organizacja i dbałość o porządek. Mile widziana są uczciwość, dokładność i sumienność, które minimalizują błędy w organizacji magazynu.
Jeśli chodzi o wykształcenie, choć wystarczy zawodowe lub średnie, to cenione są dodatkowe kwalifikacje. Nie tylko uprawnienia do obsługi wózków widłowych, ale także w miarę sprawne posługiwanie się komputerem. Coraz więcej magazynów korzysta z nowoczesnych programów do ich obsługi.
Trzeba też pamiętać, że każda branża może wymagać od pracowników nieco innych uprawnień. W branży spożywczej będzie to np. posiadanie aktualnej książeczki Sanepidu.
Ze względu na to, że magazynier jest niezbędny w każdej firmie zajmującej się obrotem towaru, oferty związane z tym stanowiskiem stale utrzymują się w czołówce najliczniejszych ogłoszeń. Dodatkowe uprawnienia oznaczają najczęściej wyższą pensję. Rozwój umiejętności organizacyjnych i personalnychnatomiast może przełożyć się na awans na stanowisko kierownika magazynu.
Praca magazyniera cieszy się również dużym zainteresowaniem w rekrutacjach do zagranicznych przedsiębiorstw, gdzie zarobki są dużo bardziej satysfakcjonujące. Decydując się na wyjazd do pracy na magazynie za granicą, najlepiej skorzystać z usług agencji zatrudnienia. Taka placówka oferuje wiele interesujących ogłoszeń, które dostosowywane są do predyspozycji konkretnego pracownika. Ponadto firmy tego typu pomagają w załatwieniu wielu kwestii formalnych związanych z przeniesieniem się do innego kraju. Przede wszystkim jednak gwarantują bezpieczeństwo i legalność zatrudnienia.