3 Lipiec 2020 | Dla pracowników
Wielu kandydatów uważa, że wpisywanie zainteresowań w CV jest niepotrzebne. Żaden pracodawca czy rekruter nie zwraca na nie uwagi, a opis hobby zabiera w życiorysie miejsce na ważniejsze rzeczy: doświadczenie, wykształcenie i umiejętności. Nic jednak bardziej mylnego. Zainteresowania wpisane do CV mogą zaciekawić potencjalnego pracodawcę czy rekrutera i wpłynąć pozytywnie na jego decyzję o zaproszeniu na rozmowę rekrutacyjną. W jaki sposób opowiadać o swoich pasjach i zainteresowaniach? Dlaczego zainteresowania w życiorysie do pracy powinny być szczegółowe, a nie ogólne? I czy warto wymieniać w swoim CV dziwne zainteresowania? Są to pytania, na które znajdziesz odpowiedzi w dalszej części artykułu.
Rekruterzy zwykle koncentrują się na doświadczeniu i kwalifikacjach zawodowych kandydatów. To, jak spędzasz wolny czas, teoretycznie nie wpływa na jakość Twojej pracy. Z drugiej strony pasje, także te, które pozornie nie mają nic wspólnego z Twoją profesją, mogą sprzyjać rozwijaniu cech i umiejętności przydatnych w życiu zawodowym. Sport uczy systematyczności, dyscypliny i działania w zespole. Rozwiązywanie krzyżówek, sudoku czy szachy są z kolei świetnym treningiem pamięci oraz koncentracji, a wędkarstwo uspokaja i wymaga olbrzymich pokładów cierpliwości. Osoby, które rozwijają się w różnych obszarach życia, mogą doświadczać satysfakcji, co z kolei przekłada się na lepsze samopoczucie i motywację do pracy.
Oto kilka przykładów dla zobrazowania, co pasje mogą mówić o Tobie:
Poznanie zamiłowań aplikującego może zatem pomóc rekruterowi ocenić, czy na oferowanym stanowisku kandydat okaże się dobrym strategiem, cierpliwym współpracownikiem czy odważnym inicjatorem pomysłów. Oczywiście, zainteresowania nie są jedynym wyznacznikiem posiadania lub braku danej cechy i sprawny rekruter będzie w stanie to sprawdzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
Postrzeganie sekcji zainteresowań jako najmniej ważnego tematu i traktowanie jej po macoszemu to błąd. Do najczęściej wpisywanych zainteresowań należą film, muzyka, książki, moda, podróże czy spot. W tych pasjach nie ma absolutnie nic złego, ale ze względu na ich popularność, żadna z nich nie wyróżni kandydata. Ponadto, określenie swoich zainteresowań w zbyt ogólny sposób tworzy wrażenie, że kandydat w zasadzie nie ma sprecyzowanego hobby. Każdy z nas obejrzał w życiu choć jeden film bądź choć raz uprawiał jakiś sport. Trudno taki przekaz uznać za szczególny rodzaj aktywności i zainteresować nim rekrutera.
Zakładamy, że chcesz się wyróżnić na tle innych kandydatów, prawda? Lepszym rozwiązaniem w tym przypadku będzie wymienienie kilku reżyserów, wpisanie „współczesne kino europejskie” albo „filmy science-fiction”. Zamiast wpisywać muzyka, doprecyzuj np. „muzyka filmowa” lub „muzyka klasyczna”. Jeśli Twoją pasją są podróże, zastanów się jak je ciekawie opisać. Możesz np. napisać "wędrówki po Bieszczadach", "kultura Azji" czy „planowanie i organizacja wyjazdów turystycznych”.
Będąc miłośnikiem NBA opisz, co sprawiło, że zacząłeś interesować się koszykówką. Możesz wspomnieć o filmie, książce lub osobie, która stała się dla Ciebie inspiracją i sprawiła, że wszystkie zagadnienia związane z tą dziedziną stały się dla Ciebie interesujące. Mów o swoich emocjach, o tym, co daje Ci radość i sprawia, że wytrwale gromadzisz fundusze na wyjazdy na mecze ulubionej drużyny.
Nie zastanawiaj się, jakie mogą być zainteresowania. Pomyśl, co lubisz robić w wolnym czasie i w ciekawy sposób opisz tę aktywność. Pamiętaj, żeby unikać kontrowersyjnych zainteresowań w CV — to musi być coś, o czym jesteś w stanie ciekawie opowiedzieć podczas rozmowy o pracę. Pytanie o hobby ma być jednym z przyjemniejszych.
Panuje przekonanie, że wpisywanie w CV hobby związanego ściśle z pracą jest zbyt monotonne. Być może gdyby wszystkie umieszczone aktywności należały do tej samej dziedziny, sekcja zainteresowań mogłaby się wydać rekruterowi przesadzona. Jednak wplecenie między niezależne zainteresowania tych związanych z posadą może dać pozytywny wynik.
Jest duża szansa, że rekruter czytając CV programisty, który hobbystycznie tworzy aplikacje albo jest zapalonym graczem gier komputerowych, zwróci na nie większą uwagę. Taki kandydat jest bardziej wiarygodny i spójny z profilem idealnego pracownika.
Inne przykładowe hobby zawodowe to:
Lista zainteresowań w CV może być naprawdę ciekawa i przykuć uwagę niejednego rekrutera.
Aplikujący często podają w CV hobby, o którym wiedzą niewiele albo nic. Zdarza się to zwłaszcza w sytuacjach, w których kandydatowi wydaje się, że odwołanie się do zamiłowania o niecodziennym charakterze, pomoże bardziej utrwalić się w pamięci rekrutera albo zasygnalizuje cechę pożądaną na danym stanowisku. Jednak podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydat najczęściej zostaje o swoją pasję zapytany i jeśli nie będzie potrafił o niej opowiedzieć, osoba rekrutująca uzna, że kandydat zwyczajnie w CV skłamał. A skoro mówi nieprawdę o swoim hobby, to równie dobrze mógł napisać nieprawdę w pozostałych sekcjach CV.
Kolejnym błędem jest wpisanie pasji, której kandydat nie realizował od bardzo dawna. Takie sytuacje zdarzają się szczególnie często wtedy, kiedy rzadko aktualizuje się CV. Przykładowo, kandydat wpisał w zainteresowania wyprawy górskie. Zapytany o ostatnią wycieczkę podaje historię sprzed 5 lat. Jak to działa na rozmówcę? Rekruter bądź pracodawca może poczuć się rozczarowany. Kandydat traci na wizerunku i zaczyna być postrzegany jako osoba nie posiadająca żadnych pasji, bo przecież te, o których napisał w CV, nie są pasją, skoro pozostają nierealizowane.
Nie ma nic gorszego niż ubarwianie CV, które wychodzi na jaw podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nie staraj się być na siłę oryginalny i nie wpisuj rzeczy, na których się nie znasz. Lista zainteresowań w CV, która nie ma przełożenia na rzeczywistość, to po prostu strzał w kolano.
Poświęć trochę czasu, zaangażuj się i sprawdź, z kim będziesz mieć rozmowę rekrutacyjną. Dowiedz się o tej osobie jak najwięcej. Sprawdź w Google, na Goldeline oraz LinkedIn. Dlaczego potrzebujesz tych informacji?
Zainteresowania ułatwiają zacieśnianie relacji. Wspólne pasje zbliżają do siebie ludzi. Jedna z podstawowych zasad psychologii społecznej mówi, że jesteśmy skłonni bardziej pozytywnie odbierać te osoby, które są do nas podobne. Jeśli więc uda Ci się ustalić, kto jest odpowiedzialny za rekrutacje w firmie, do której aplikujesz i okaże się, że macie wspólne pasje, prawdopodobnie zwiększysz tym samym swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Rozsyłając swoje CV musisz wiedzieć, że pracodawcy też mogą szukać informacji o Tobie! Aktualizuj swoje profile na LinkedIn oraz Goldenline. Upewnij się, że opowiadają tę samą historię co Twoje CV i że nie ma żadnych rozbieżności.